Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły

Wspólna Obecność w Kamionce oraz w Gwoźnicy i Niebylcu

Ciekawa impreza literacka o nazwie ?Wspólna Obecność? odbyła się 5 i 6 września br. w Kamionce, a także w Niebylcu i Gwoźnicy. Z inicjatywą jej zorganizowania wystąpił poeta, prozaik i eseista oraz dziennikarz Wiesław Zieliński. Odbyła się dzięki życzliwości wójta Gminy Ostrów Piotra Cielca i wójta Gminy Niebylec Zbigniewa Koraba. Nad całością czuwali: dyrektor Gminnego Ośrodka, Sportu i Kultury w Kamionce Przemysław Łagowski oraz Antoni Chuchla, sekretarz UG w Niebylcu i przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niebyleckiej. Gośćmi i wykładowcami byli: dr Janusz Termer z Warszawy i dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego

W pierwszym dniu oddano hołd twórczości i pamięci urodzonego w Kamionce pisarza Wilhelma Macha. Złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscu upamiętniającym jego urodziny. Po wystąpieniu dr Janusza Termera, autora książki o byłym mieszkańcu Kamionki, obszerne fragmenty prozy pt. ?Pióro? autorstwa Marka Nowakowskiego, odnoszącego się także do jego mentora Wilhelma Macha, przeczytał Wiesław Zieliński. Znany pisarz z Warszawy nie mógł przyjechać z powodu choroby kręgosłupa. Dr Stanisław Dłuski dokonał omówienia twórczości miejscowych poetek i pisarek: Aleksandry Bal i Leokadii Wolak.

Z prezentacją fragmentów własnych utworów dla dzieci wystąpiła także urodzona w Ropczycach Lidia Miś-Nowak, obecnie właścicielka Wydawnictwa Dreams. Imprezę zakończyła dyskusja, a po niej msza święta odprawiona za duszę Wilhelma Macha.

W czwartek 6 września uroczystości poświęcone urodzonemu w Gwoźnicy Julianowi Przybosiowi rozpoczęły się od spotkania uczestników z młodzieżą Szkoły Podstawowej jego imienia w Gwoźnicy Górnej. Dzięki dyrektorce tej szkoły, pani Małgorzacie Pryć, uczniowie kultywują pamięć o słynnym rodaku. Na spotkaniu obecne były także władze Gminy Niebylec z wójtem Zbigniewem Korabem na czele. Po spotkaniu w szkole złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Juliana Przybosia, a krótką uroczystość modlitewną prowadził proboszcz Zygmunt Mularski z miejscowego kościoła. Następnie uczestnicy gościli w Niebylcu, gdzie w szkole gimnazjalnej kontynuowano imprezę. Rozpoczął ją wykład dr Stanisława Dłuskiego na temat twórczości architekta krakowskiej awangardy poetyckiej. Wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonał także omówienia twórczości poetki z Baryczki Edyty Pietrasz i historyka Antoniego Chuchli oraz autorskiej książki Lucyny Podolskiej pt?Parafia Połomia. Przeszłość i Teraźniejszość?. Pięknym akordem całości imprezy, kończącym dwudniową sesję literacką pod nazwą ?Wspólna Obecność?, był występ młodych artystów. Wykonywali także piosenki do tekstów Juliana Przybosia. W zgodnym głosie obserwatorów imprezy zarówno w Kamionce jak również w Niebylcu i Gwoźnicy, podkreślano, że była niezwykle pożyteczna.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 20-06-2017 r. Zaproszenie! Wójt Gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zapraszają na "Dni Gminy Niebylec"  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie - dni Gminy Niebylec

Niebylec, dnia 05-06-2017 r.   ŚWIĘTO RODZINY ZA NAMI.   W słoneczny niedzielny dzień  28 maja br na placu sportowym w Konieczkowej odbył się piknik…

Oglądaj cały artykuł
Święto Rodziny

Niebylec, dnia 29-05-2017 r.   VII Ogólnopolski  Zlot Chórów i Orkiestr w "Hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II"   "Człowiek tworzy kulturę, ale także kultura tworzy człowieka,…

Oglądaj cały artykuł
VII Ogólnopolski  Zlot Chórów i Orkiestr w

Niebylec, dnia 23-05-2017 r. Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie KGW w Niebylcu oraz OSP Konieczkowa zapraszają na Swięto Rodziny  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie -Święto Rodziny

Niebylec, dnia 10-05-2017 r.   Konkurs literacki dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II   „A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa…Teraz stoję…

Oglądaj cały artykuł
Konkurs literacki dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II

Niebylec, dnia 04-05-2017 r.   Zaproszenie!   Instytut Pamięci Narodowej oraz Wójt Gminy Niebylec zapraszają na Noc Muzeów 2017.  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie -Noc Muzeów 2017

Niebylec, dnia 25-04-2017 r.   Zaproszenie!   LGD C.K. Podkarpacie zaprasza na Spotkanie aktywizujące.  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie LGD CK Podkarpacie

Niebylec, dnia 13-04-2017 r. Świąteczne Życzenia!  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Życzenia 2017

Niebylec, dnia 08-04-2017 r.   W wiosennym nastroju...   Wiosenny czas budzi na nowo wszystko do życia. Zaczyna być kolorowo, ciepło i świątecznie. Kolejny kiermasz…

Oglądaj cały artykuł
W wiosennym nastroju...

Niebylec, dnia 09-04-2017 r.   Zaproszenie!   Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zaprasza do udziału w Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet.  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Turniej piłki siatkowej kobiet

GOK Niebylec tel 17 277 30 30