Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły

Wspólna Obecność w Kamionce oraz w Gwoźnicy i Niebylcu

Ciekawa impreza literacka o nazwie ?Wspólna Obecność? odbyła się 5 i 6 września br. w Kamionce, a także w Niebylcu i Gwoźnicy. Z inicjatywą jej zorganizowania wystąpił poeta, prozaik i eseista oraz dziennikarz Wiesław Zieliński. Odbyła się dzięki życzliwości wójta Gminy Ostrów Piotra Cielca i wójta Gminy Niebylec Zbigniewa Koraba. Nad całością czuwali: dyrektor Gminnego Ośrodka, Sportu i Kultury w Kamionce Przemysław Łagowski oraz Antoni Chuchla, sekretarz UG w Niebylcu i przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niebyleckiej. Gośćmi i wykładowcami byli: dr Janusz Termer z Warszawy i dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego

W pierwszym dniu oddano hołd twórczości i pamięci urodzonego w Kamionce pisarza Wilhelma Macha. Złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscu upamiętniającym jego urodziny. Po wystąpieniu dr Janusza Termera, autora książki o byłym mieszkańcu Kamionki, obszerne fragmenty prozy pt. ?Pióro? autorstwa Marka Nowakowskiego, odnoszącego się także do jego mentora Wilhelma Macha, przeczytał Wiesław Zieliński. Znany pisarz z Warszawy nie mógł przyjechać z powodu choroby kręgosłupa. Dr Stanisław Dłuski dokonał omówienia twórczości miejscowych poetek i pisarek: Aleksandry Bal i Leokadii Wolak.

Z prezentacją fragmentów własnych utworów dla dzieci wystąpiła także urodzona w Ropczycach Lidia Miś-Nowak, obecnie właścicielka Wydawnictwa Dreams. Imprezę zakończyła dyskusja, a po niej msza święta odprawiona za duszę Wilhelma Macha.

W czwartek 6 września uroczystości poświęcone urodzonemu w Gwoźnicy Julianowi Przybosiowi rozpoczęły się od spotkania uczestników z młodzieżą Szkoły Podstawowej jego imienia w Gwoźnicy Górnej. Dzięki dyrektorce tej szkoły, pani Małgorzacie Pryć, uczniowie kultywują pamięć o słynnym rodaku. Na spotkaniu obecne były także władze Gminy Niebylec z wójtem Zbigniewem Korabem na czele. Po spotkaniu w szkole złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Juliana Przybosia, a krótką uroczystość modlitewną prowadził proboszcz Zygmunt Mularski z miejscowego kościoła. Następnie uczestnicy gościli w Niebylcu, gdzie w szkole gimnazjalnej kontynuowano imprezę. Rozpoczął ją wykład dr Stanisława Dłuskiego na temat twórczości architekta krakowskiej awangardy poetyckiej. Wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonał także omówienia twórczości poetki z Baryczki Edyty Pietrasz i historyka Antoniego Chuchli oraz autorskiej książki Lucyny Podolskiej pt?Parafia Połomia. Przeszłość i Teraźniejszość?. Pięknym akordem całości imprezy, kończącym dwudniową sesję literacką pod nazwą ?Wspólna Obecność?, był występ młodych artystów. Wykonywali także piosenki do tekstów Juliana Przybosia. W zgodnym głosie obserwatorów imprezy zarówno w Kamionce jak również w Niebylcu i Gwoźnicy, podkreślano, że była niezwykle pożyteczna.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 17-02-2017 r. Zaproszenie!   Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zaprasza wszystkie Panie  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na dzień Kobiet

Niebylec, dnia 16-02-2017 r. Zaproszenie! Starostwo Powiatowe oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zapraszają na VII Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych     Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na VII Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych

Niebylec, dnia 27-01-2017 Koncert Noworoczny w Niebylcu   6 stycznia w hali widowiskowo – sportowej w Niebylcu odbył się kolejny Koncert Noworoczny organizowany przez Gminny…

Oglądaj cały artykuł
KONCERT NOWOROCZNY W NIEBYLCU 2017

Niebylec, dnia 27-01-2017 r. Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu Biblioteka Publiczna w Strzyżowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej zapraszają na spotkanie historyczno-kulturalne "BAR MICWA-WEJŚCIE W…

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na spotkanie historyczno-kulturalne

Niebylec, dnia 15-01-2017 r.   Zaproszenie! Teatr "Kurtyna" w Dębicy oraz DK "Sokół" w Strzyżowie" zapraszają na spektakl      Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na spektakl

Niebylec, dnia 04-01-2017 r.   Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna organizują Ferie Zimowe i proponują: Szczegóły w "Czytaj więcej"  

Oglądaj cały artykuł
Propozycja Ferii zimowych

Niebylec, dnia 19-12-2016 r.   Świąteczne Życzenia!  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Życzenia 2016

Niebylec, dnia 12-12-2016 r.   ŚWIĄTECZNY KIERMASZ   Na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu odbył się po raz…

Oglądaj cały artykuł
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

Niebylec, dnia 18-11-2016 r.   Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcuzaprasza na Kiermasz Świąteczny      Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na Kiermasz Świąteczny

Niebylec, dnia 18-112016 r.   LITERATURA I DZIECI „NASZE PASJE”   Pod takim hasłem  dnia 15 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu odbyła się…

Oglądaj cały artykuł
LITERATURA I DZIECI „NASZE PASJE”

GOK Niebylec tel 17 277 30 30